CO TO JEST LG CHEM ?

To jeden z filarów LG Corporation, gigantycznej firmy z Korei Południowej. Zresztą, przecież słyszałeś o LG, prawda? Robią porządny, markowy sprzęt, prawda? A skąd to wiesz? A skąd miałbyś pamiętać. Przez lata ta informacja była wkładana do Twojej głowy. To przez to masz z nazwą LG pozytywne skojarzenia.

 

Na tym polega wartość marki.

 

Marka to nie tylko propaganda i zysk dla firmy, ale też zysk dla klienta. W skrócie LG tak bardzo nie chce stracić marki, że zrobi więcej, niż to wymagane, by zadowolić klienta.

 

I to jedna z głównych zalet LG Chem.

LG Chem oferuje magazyn energii w najczystszej postaci, czyli żeby zrobić z nim cokolwiek, musisz sparować go z kompatybilnym sprzętem innych producentów. W odpowiedniej konfiguracji może służyć Ci:

 

 • jako samodzielna jednostka (do magazynowania tańszego prądu)
 • do zwiększania autokonsumpcji z instalacji fotowoltaicznej (zarówno nowej, jak i już istniejącej)
 • jako część kompletnego systemu z zasilaniem awaryjnym,

GWARANCJA I NIEZAWODNOŚĆ ?

Możesz mieć albo magazyn z dobrą gwarancją, albo taki, który możesz ładować i rozładowywać w szybkim tempie. BYD to ta druga kategoria.

 

Gwarancja - głosi, że magazyn energii LG RESU zachowa 60% początkowej pojemności po 10 latach użytkowania, chyba, że do tego czasu przez magazyn energii o pojemności użytkowej 9,3 kWh przejdzie 27,4MWh energii, co daje nam 3700 cyklów. Biorąc 1 pełny cykl dziennie wychodzi, że gwarancja wynosi dokładnie 10 lat. Gwarancja na 10 lat jest zatem gwarancją rzeczywistą.

 

Przy dwóch cyklach dziennie gwarancja wyczerpie się po ~ 5 latach. Dwa cykle dziennie możesz mieć wówczas, gdy nie masz fotowoltaiki, a magazyn energii stosujesz do kupowania tańszego prądu w taryfie dwustrefowej.

 

Niemiłe wyłączenia gwarancji - Gwarancja nakazuje przestrzegać instrukcji, a w instrukcji jest napisane (na samym, samiuśkim dole) "KONSERWACJA - Sprawdzić elementy uszczelniające (np. uszczelkę, piankę uszczelniającą, silikon itp.) (str. 23 nr 9) co pół roku pod kątem stopnia ochrony IP 55."

 

A więc żeby zachować gwarancję musisz co pół roku wołać serwisanta. Żeby sprawdził Ci uszczelki. To może mieć sens, jeśli instalujesz na zewnątrz, przy instalacji w domu nie ma to sensu. Aha i to kolejny argument, by nie instalować magazynu energii na dworze.

 

Fotowoltaikaonline.pl wierzy, że okazjonalne zaproszenie instalatora do przeglądu instalacji to bardzo ważna sprawa, ale żeby co pół roku? Gruba przesada i dodatkowy koszt.

 

Z drugiej strony ciężko uwierzyć, żeby LG za każdym razem powoływało się na ten zapis, żeby wymigać się od zobowiązań gwarancyjnych. Cała marka bardzo by na tym ucierpiała! Ale mogą to zrobić i to jest niepokojące.

 

Co dostaniesz w wypadku uznania gwarancji - LG może naprawić wadliwy magazyn energi, dostarczyć Ci nowy lub zwrócić Ci część pieniędzy - przez pierwsze 2 lata 100% ceny brutto, potem ta wartość spada cały czas, a w 10 roku gwarancji mogą zwrócić Ci 2% ceny początkowej brutto. Scenariusz, gdy w 9 roku magazyn się psuje, a klient otrzymuje kilkaset złotych zwrotu jest realny.

 

Wyniki testów - W testach magazynów energii przeprowadzanych przez ITP Renewables magazyn energii LG Chem RESU HV zachował 75% swojej pojemności początkowej po 1740 cyklach, co sugeruje, że osiągnie 60% pojemności początkowej już po ~3275 cyklach. Wedle gwarancji powinien osiągnąć 60% po 3500 cyklów, czyli działa słabiej, niż gwarancja przewiduje. Dodatkowo niektóre z tych magazynów przedwcześnie się zepsuły.

 

Gwarancja serii Prime - najnowsza seria Prime ma nieco inne warunki gwarancyjne:

 • wykluczony użytek off-grid (ale zasilanie awaryjne jest dopuszczalne)

rzeczywista gwarancja to 70% pojemności początkowej po 10 latach

 • w przypadku awarii naprawa lub wymiana sprzętu, a zwrot części pieniędzy tylko, gdy naprawa lub wymiana nie jest możliwa
 • wymagana rejestracja produktu z podaniem danych osobowych i wymagany stały dostęp do internetu
 • nie można ich montować w elektrowniach atomowych 

SPRAWNOŚĆ I DOPUSZCZALNE TEMPO ŁADOWANIA

Sprawność - nie znalazłem danych dot. sprawności w kartach katalogowych. Według testów ITP Renewables sprawność dla RESU HV wynosi ~90%. To raczej dobry wynik, biorąc pod uwagę, że został dostarczony przez niezależny instytut.

 

Pojemność użyteczna sięga od 2,9 kWh do 16 kWh w pojedynczych magazynach energii.

 

UWAGA - LG w nazewnictwie swoich produktów, kartach katalogowych i materiałach reklamowych używa pojemności nominalnej, a nie pojemności użytecznej! Oznacza to, że ich pojemność jest zawyżona! W efekcie:

 

 • LG RESU3.3 ma 2,9 kWh pojemności, a nie 3,3
 • LG RESU6.5 ma 5,9 kWh poj.
 • LG RESU7H - 6,6 kWh
 • LG RESU10H - 9,3 kWh
 • LG RESU10M - 9,3 kWh
 • LG RESU10H PRIME - 9,6 kWh
 • ... ale już RESU16H PRIME ma równe 16 kWh. Nie mam pojęcia czemu.

 

Zatem magazyn LG Chem o pojemności 10 kWh ma mniejszą pojemność niż, przykładowo, magazyn energii BYD 10 kWh.

 

Moc i C-rate (tempo ładowania/rozładowania)- magazyny energii LG RESU mają raczej wysokie dopuszczalne tempo ładowania. W zależności od modelu c-rate wynosi od 1 godziny do ponad 2 godzin.

 

BEZPIECZEŃSTWO

 

Budowa - Magazyn energii składa się z wielu ogniw typu NMC. Są one uważane za bezpieczne. Nie wytwarzają toksycznych związków lotnych i mogą stać w przedpokoju. Tesla Powerwall też korzysta z chemii NMC.

 

Przy czym myśląc o bezpieczeństwie magazynów energii pomyśl może o zabezpieczonej bombie. Jest dobrze zabezpieczona i nic nie powinno się z nią stać. Można ją transportować. Może stać latami w składzie amunicji i nic się z nią nie stanie. Ale nie baw się obok niej z zapałkami i nie próbuj jej rozkręcać.

 

Rzecz w tym, że istnieją jeszcze akumulatory typu LFP, które są jeszcze bardziej "zabezpieczone". Ta chemia płonie mniej chętnie i mniej gwałtownie. LFP sprzedają na przykład SolaX i BYD. Jeśli zatem chcesz wykonać dodatkowy krok w kierunku bezpieczeństwa, wybierz LFP.

 

Powstaje pytanie, czy ten magazyn energii można zamontować na zewnątrz?

 

Odporność na warunki zewnętrzne:

 

 • Stopień ochrony wynosi IP55
 • Maksymalny zakres temperatur od -10 do +45°C (niektóre do 50)
 • Ale optymalny zakres temperatur od 15 do 30°C
 • Nie wolno wystawiać na działanie promieni słonecznych i wody

 

Zatem teoretycznie ten magazyn może być zamontowany na zewnątrz pod wiatą. Mimo to tego nie zalecamy, bo trudniejsze warunki to albo szybsza degradacja, albo większe zużycie prądu do grzania / chłodzenia modułów bateryjnych, albo i jedno i drugie.

 

Najlepsze rozwiązanie zatem to postawić magazyn energii LG Chem gdzieś w garażu, gdzie temperatura nie spada zimą poniżej 15 stopni.

 

 

OPŁACALNOŚĆ

 

Pamiętaj, że LG posługuje się pojemnością nominalną, a nie użytkową! Dlatego przy obliczeniach opłacalności jednostka RESU10H nie ma 10 kWh, a jedynie 9,3 kWh.

 

Pozostaje podzielić 21 500 przez 9,3 co daje w zaokrągleniu 2300 zł. Dla porównania, magazyn energii BYD tej wielkości kosztuje ok. 2200 zł/kWh.

 

Jeśli Twoim priorytetem jest niski koszt początkowy - to przy cenie ~ 2300 zł/kWh pojemności, LG Chem jest dobrą opcją.

 

Można pójść o krok dalej i podzielić cenę przez ilość kWh, które powinieneś móc wyciągnąć z magazynu energii w ramach gwarancji, zakładając jeden cykl dziennie. Gdyby przy takich obliczeniach uwzględnić straty, rzeczywistą pojemność użytkową oraz maksymalną gwarantowaną degradację, to wyjdzie, że 1 kWh wyciągnięte z tego magazynu podczas gwarancji będzie kosztować 0,79 zł. Te same obliczenia dla porównywalnego magazynu BYD wynoszą 0,77 zł.

 

Jeśli zatem Twoim priorytetem jest dobra gwarancja i długa żywotność - to LG jest dobrą opcją.

 

Jednak ślepe ufanie gwarancji to trochę fantazja w przypadku większości magazynów energii i LG niestety nie jest wyjątkiem.

 

Zatem kiedy tak naprawdę opłaca się zainwestować w LG?

 

 • Gdy zależy Ci na wiarygodności marki. Wówczas ciężko o coś lepszego niż LG.
 • Gdy dostaniesz na nie lepszą cenę.

 

W innych przypadkach konkurencja oferuje bardziej korzystne finansowo rozwiązania.

 

 

 

 

PAMIĘTAJ

 

Wybór instalatora jest kluczowy!

Niewłaściwy montaż może unieważnić gwarancję, obniżyć wydajność i spowodować usterki!