BATERIE BYD

BYD dla branży akumulatorów jest tym, czym Samsung dla telefonów komórkowych - liderem rynku. Ich produkty widać wszędzie. Twoja komórka może mieć baterię BYD. Autobus elektryczny, którym jechałeś do pracy, może mieć akumulator produkcji BYD. Serwerownia w pracy zapewne ma w sobie coś z BYD. Może nawet kupisz samochód elektryczny sygnowany ich marką.

CO TO JEST BYD?

 

Spółka BYD została założona przez Wang Chuan Fu w roku 1995 w Shenzhen. Akumulatory są ich pierwszym produktem. W roku 2000 firma wywalczyła sobie pozycję największego na świecie producenta baterii do telefonów komórkowych. W roku 2003 wykupili chińską fabrykę samochodów. W 2017 zatrudniali 220 tysięcy pracowników. Od 2002 roku są obecni na Hong Kong Stock Exchange. BYD oferuje magazyn energii w najczystszej postaci, czyli żeby zrobić z nim cokolwiek, musisz sparować go z kompatybilnym sprzętem innych producentów. W odpowiedniej konfiguracji może służyć Ci:

 

  • jako samodzielna jednostka (do magazynowania tańszego prądu)
  • do zwiększania autokonsumpcji z instalacji fotowoltaicznej (zarówno nowej, jak i już istniejącej)
  • jako część kompletnego systemu z zasilaniem awaryjnym,

 

SPRAWNOŚĆ I DOPUSZCZALNE TEMPO ŁADOWANIA

 

Sprawność - cykl pełnego ładowania i pełnego rozładowania wykonywany jest ze sprawnością co najmniej 96%, czyli tracisz tylko 4% energii. To bardzo dobry wynik.

Pojemność użyteczna dostępnych w Polsce serii BYD HVS i HVM sięga od 5,1 kWh do 22,1 kWh, zatem możesz dobrać magazyn energii o pojemności dokładnie odpowiadającej Twoim potrzebom. A jeśli to za mało, możesz ze sobą połączyć nawet trzy magazyny energii, co w sumie daje ponad 66 kWh pojemności!

 

Moc i C-rate (tempo ładowania/rozładowania)- magazyny energii BYD znane są z bardzo wysokiej mocy, to znaczy są w stanie szybko oddać zmagazynowaną energię i zasilić wiele sprzętów w domu. Szczególnie wyróżniają się tutaj akumulatory HVS. Magazyny wykonane z tych akumulatorów możesz całkowicie wyładować w 1 godzinę. I mówimy tutaj o maksymalnej mocy ciągłej, moc szczytowa jest dwukrotnie wyższa!

 

System magazynowania energii to więcej niż same akumulatory, ale ponieważ BYD produkuje tylko te moduły, to je omówimy najszerzej.


BEZPIECZEŃSTWO

Propozycja BYD jest bezpieczna, na tyle, na ile można nazwać bezpiecznym wypełniony energią stos chemii, jakim jest każdy akumulator. Budowa - Magazyn energii składa się z wielu akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP, Li-FePO4), bez kobaltu. Akumulatory LFP są, na tle innych rozwiązań, bardzo bezpieczne. Są mało toksyczne i mniej narażone na zapłon. Nie wymagają obsługi konserwacyjnej. Odporność na warunki zewnętrzne - Magazyny energii BYD wydają się dosyć odporne na warunki zewnętrzne:

 

  • Stopień ochrony wynosi IP55
  • Maksymalny zakres temperatur od -10 do +50°C
  • Optymalny zakres temperatur od 10 do 30°C
  • Nie wolno instalować w wilgotnym środowisku

 

Dwa powyższe czynniki sprawiają, że tego magazynu absolutnie nie należy instalować na zewnątrz, tym bardziej na słońcu, tylko w chłodnym i suchym pomieszczeniu.

 

Warto zwrócić uwagę, że akumulatory BYD według instrukcji mogą nie tylko przebywać, ale nawet działać w temperaturze ujemnej, podczas gdy ogólnie magazyny energii tego nienawidzą. Być może wynika to z zastosowania jakiegoś systemu kontroli temperatury ogniw. Tak czy inaczej, świadczy to pozytywnie o trwałości tego urządzenia.

 

OPŁACALNOŚĆ

 

Magazyny energii BYD są drogie - jak i wszystkie magazyny. Czy są opłacalne? Cóż, zależy to od Twoich priorytetów:

Jeśli Twoim priorytetem jest niski koszt początkowy - to przy cenie ~ 2500 zł/kWh pojemności, BYD jest bardzo dobrą opcją.

 

Jeśli Twoim priorytetem jest dobra gwarancja i długa żywotność - to BYD jest dobrą opcją.

 

W szczególnych przypadkach BYD może być bardzo opłacalną opcją, bo dopuszczalne tempo rozładowywania jest bardzo wysokie, a to pozwala na ograniczenie kosztów. Dla przykładu - Tesla Powerwall 2 przy pojemności użytecznej 13,2 kWh da Ci 5 kW mocy. Magazyn BYD z serii HVS da Ci tę samą moc już przy magazynie o pojemności 5 kWh. Taki mniejszy magazyn jest oczywiście znacznie tańszy.

 

Jeśli masz instalację fotowoltaiczną na inwerterze SMA, FONIUSIE, GOODWE i chcesz wyposażyć ją w magazyn energii, wtedy BYD to bardzo dobra opcja.

 

 

 

PAMIĘTAJ

 

Wybór instalatora jest kluczowy!

Niewłaściwy montaż może unieważnić gwarancję, obniżyć wydajność i spowodować usterki!